Resmen para basıyor! TikTok’un ne kadar gelir elde ettiği ortaya çıktı

Son zamanların en çok konuşulan sosyal medya platformlarından TikTok, içerik üreticilerine gelir elde etme fırsatı sunuyor. Aynı zamanda platform, kendi gelirlerini de artırmayı başarıyor. Peki ByteDance çatısı altındaki TikTok, geçtiğimiz yıl ne kadar gelir elde etti?

TikTok geliri yüzde 60 arttı!

TikTok, içerik üreticilerine TikTok Creativity ve TikTok Rewards programlarının yanı sıra canlı yayınlar sırasında izleyicilerden alınan hediyeler aracılığıyla gelir elde etme imkanı sunuyor. Platform, bu yöntemle elde edilen gelirlerden bir pay alıyor.

Bloomberg tarafından paylaşılan bir habere göre TikTok‘un sahibi ByteDance, sosyal medya uygulamasından elde ettiği geliri geçen yıl yüzde 60 oranında artırdı. Buna göre kazanç, 40 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, 2022’de 25 milyar dolardı.

Bu kazançta TikTok‘un ABD ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerde devreye soktuğu TikTok Shop‘un da etkisi var. Bilmeyenler için TikTok Shop, satıcıların e-ticaret işletmelerini sosyal medya platformu üzerinden yürütebilmelerine olanak tanıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere şirket, burada gerçekleşen satışlardan bir komisyon alıyor.

TikTok, gelirinin önemli bir kısmını kaybedebilir

Son birkaç aydır Amerika Birleşik Devletleri ve TikTok‘un arası pek de iyi sayılmaz. Platform, yasaklanma ile karşı karşıya. Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirilen oylama sonucunda kabul edilen bu yasaklama önerisi, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin diğer kolu olan Senato’nun gündemine taşınacak. Buradan geçmesi durumunda, son olarak Başkan Biden’ın onayına sunulacak.

Söz konusu yasa tasarısı onaylandığı taktirde ByteDance‘in TikTok yasağından kurtulmak için tek bir seçeneği var: Uygulamayı ABD’li bir şirkete satmak. Bunun için Çinli şirkete 6 ay süre tanınacak. Senato ve Başkan Biden yasa tasarısını onaylarsa, geri sayım başlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan on milyonlarca TikTok kullanıcısı yer alıyor. Bu bağlamda uygulama ülkede yasaklanırsa, bu ByteDance için önemli bir gelir kaybı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir